تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر

صفر تا صد تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از کامپیوترها و لپ تاپ‌ها بسیار زیاد شده به طوری که به راحتی می‌توانید یکی از این دستگاه‌ها را در هر خانه یا شرکتی پیدا کنید.

با پیشرفت تکنولوژی شاهد ظهور انواع بسیار مختلف و گسترده‌ای از سیستم‌ها هستیم به گونه ای که باعث شده تا به سختی قادر به انتخاب بین سیستم‌ها باشیم.

از طرفی کار در زمینه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر بسیار محبوب و پرطرفدار بوده و افراد زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

به همین دلیل قبل از هرچیز لازم است تا نیاز خود را بررسی کنیم؛ از لپتاپ یا کامپیوتر برای چه کاری می‌خواهیم استفاده کنیم؟ کدام نیازهای ما را قرار است رفع کند؟ مورد بعد که باید درنظر گرفته شود، مقدار بودجه ای است که باید برای خرید محاسبه کنیم.

با دانستن این مسائل و یکسری اطلاعات دیگر در خصوص برندهای سازنده سیستم‌های کامپبوتری و سخت افزارشان به راحتی می‌توانیم خریدی موفق از بین انبوهی از سیستم‌های پیشرفته و هوشمند داشته باشیم.

همان‌طور که می‌دانید، هر وسیله ای پس از مدتی استفاده به مشکل خورده و نیازمند یکسری تعمیرات خواهد شد. در این بین افراد متخصص و ماهر بسیاری بوده که اطلاعات خوبی در زمینه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر داشته و به خوبی به ما کمک خواهند کرد.

در ادامه شما را با تفاوت بین این دو ( لپتاپ‌ها و کامپیوترها ) آشنا کرده و به مشکلات رایجی که در سیستم‌ها به وجود می‌آید می پردازیم.

در ابتدا می‌خواهیم تفاوت بین لپتاپ‌ها و کامپیوترها را دانسته و به بخش‌های اساسی این سیتسم‌ها اشاره کنیم.

مواردی که باعث تفاوت بین کامپیوترها و لپتاپ‌ها می‌شود

سخت‌افزار

از قسمت‌های مهم دستگاه بوده و در صورت خرابی و مشکل باید به دست افراد متخصصی که در زمینه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر فعالیت دارند، حل شوند.

کارت گرافیک GPU

به عبارتی دیگر GPU را می‌توان مخفف Graphics Processing Unit یا مغز کارت گرافیک خواند. تصاویری که شما بر روی صفحه ی لپتاپ یا کامپیوتر خود می‌بینید همگی مربوط به سخت‌افزار کارت گرافیک می‌باشد.

نحوه عملکرد آن به این شکل است که اطلاعاتی که از سمت Cpu دریافت می‌شود را پردازش کرده و به تصویر تبدیل می‌کند. به همین الان برخی از بازی‌های کامپیوتر یا نرم‌افزارها نیازمند به دلیل پردازش پیچیده‌ای که دارند، نیازمند گرافیک بالا نیز می‌باشند. به همین ترتیب می‌توان گفت هر مقدار کارت گرافیک خوبی داشته باشیم، کیفیت تصویری که می‌بینیم نیز به همان نسبت خوب خواهد بود.

کارت گرافیک‌ها در دو نوع مختلف از جمله یکپارچه و مستقل یا اختصاصی می‌باشند.

همه ی ما می‌دانیم که قدرت کارت گرافیک در سیستم‌های لپتاپ از کامپیوتر کمتر می‌باشد، اما نمی‌توان گفت این تفاوتی بسیار اساسی و تأثیرگذار می‌باشد. این تفاوت تنها زمانی چشمگیر خواهد بود که شما بدانید سیستم را برای انجام چه کاری می‌خواهید؟ بدون شک بازی‌های کامپیوتری نیازمند به قدرت گرافیک بسیاری هستند که ممکن است لپتاپ‌ها پاسخگو این نیاز نباشند.

تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر، مخصوصا قسمت گرافیگ لپتاپ کار بسیار سختی بوده و حتی بعضی اوقات اقدام به تعویض آن امکان پذیر نمی باشد.

پردازشگرCPU

Cpu را می‌توان مغز رایانه خواند و یکی از قسمت‌های بسیار مهم سیستم‌ها می‌باشد. این قسمت وظیفه ی اجرای برنامه‌های کامپیوتر را دارد.

نحوه کار آن به این شکل است که اطلاعات و داده‌ها را از سمت Ram گرفته و آن را پردازش می‌کند. Cpu قطعه ای مربعی شکل کوچک که بر روی بورد اصلی دستگاه قرار گرفته، از اهمیت ویژه ای در سیستم‌ها برخوردار می‌باشد.

احتمالاً در صورت خرابی این قسمت یا تعویض آن نیازمند به فردی که کارهای تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر را انجام می‌دهد نیاز داشته باشید؛ چراکه این افراد دارای دانش سخت‌افزاری بوده و با تسلط کامل بر روی سیستم‌ها به خوبی مشکل و نیاز شما را رفع خواهد کرد.

حافظه RAM

همانظور که می‌دانید Ram مخفف Random Access Memory بوده و وظیفه اش ذخیره‌سازی داده‌ها می‌باشد. رم یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قسمت دستگاه می‌باشد.

به عبارتی دیگر هنگامی که شما شروع به راه اندازی یکی از نرم‌افزارهای خود می‌کنید، اطلاعات و بخش‌هایی از این نرم‌افزار بر روی حافظه یا رم ثبت و کد گذاری شده‌است، این اطلاعات توسط CPU ( که در مطلب قبل درباره ی آن توضیح دادیم ) با سرعت بالا پردازش شده و پس از چند دقیقه یا حتی چند ثانیه، نرم‌افزار بالا می‌آید.

در این بین شما تا زمانی که در حال کار با نرم‌افزار باشید تمامی اطلاعات در حافظه شما ذخیره می‌شوند.

فکر می‌کنید علت کند شدن سیستم در استفاده ی همزمان از نرم‌افزارها به چه دلیل است؟ هنگامی که چندین نرم‌افزار در سیستم شما باز بوده و درحال اجرا هستند، رم تمامی اطلاعات مربوطه را در خود ذخیره کرده و انبوه اطلاعاتی که دریافت می‌کند باعث کندی سیستم می‌شود.

به همین دلیل اگر کارتان به گونه ای است که باید چندین نرم‌افزار باهم در سیستم اجرا کنید، بهتر است در هنگام خرید لپتاپ یا کامپیوتر به مقدار حافظه و یا هارد دیسک آن توجه کنید. به عبارت دیگر هر چقدر حافظه رم بیشتر باشد، اطلاعاتی که بین رم و هارد جابجا می‌شوند کمتر بوده و سرعت عملکرد بیشتری را در اختیار ما قرار می‌دهد.

بسیاری افراد با مراجعه به مراکز و دفاتر تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر اقدام به ارتقا سیستم خود می‌دهند. شما نیز در صورت نیاز می‌توانید اقدام به تعویض هارد خود توسط متخصصین تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر کنید.

به‌طور کلی موارد نام برده شده را نمی‌توان در تفاوت بین لپتاپ‌ها و کامپیوترها در نظر گرفت، زیرا مقدار تفاوت اندکی که دارند تصمیم‌گیری را سخت نکرده و باید موارد دیگر را برای انتخاب بین آنها در نظر بگیریم.

صفحه نمایش لپتاپ یا کامپیوتر

لازم است بدانیم امروزه شما می‌توانید لپتاپ یا کامپیوتر مورد نظر خود را در کیفیت‌های بسیار مناسب و گوناگون یافت کنید. اما ممکن است به لحاظ ابعاد صفحه نمایشگر مقداری دچار شک و تردید باشید.

همان‌طور که در قبل نیز اشاره کردیم، لازم است بدانید سیستمی که نیاز دارید برای انجام کدام کارتان است؟ این مورد بی‌نهایت در خرید و انتخاب درست به شما کمک بسیاری خواهد کرد.
بزرگترین ابعاد صفحه نمایشگر در لپتاپ‌ها 19 اینچ می‌باشد، در حالی که این مقدار در کامپیوترها تا 50 اینچ نیز می‌رود.

استفاده کدام یک راحت تر و آسان‌تر است؟ کامپیوتر یا لپتاپ؟

سؤال مهمی که باید از خود در هنگام خرید بپرسید این است که آیا نیاز دارید سیستم شما قابل و حمل نقل باشد؟ می‌دانید که کامپیوترها با داشتن کیس و کلی سیم شما را مجبور به خوانده ماندن می‌کنند. اما لپتاپ‌ها به دلیل حجم جمع و جور و کم بودن اتصالات مختلف به آن، به خوبی قابل حمل و نقل می‌باشند.

می‌توانید به راحتی لپتاپ را به محل کار خود برده و بسیاری از کارهای مورد نیازتان را انجام بدهید.

حتی گاهی اوقات که سیستم شما دچار مشکل می‌شود و نیازمند به تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر می‌باشد، می‌توانید به آسانی و با کمترین هزینه، لپتاپ خود را نزد متخصص تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر ببرید.

تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر

در این قسمت می‌توان گفت کامپیوترها بسیار راحت تر و آسان‌تر از لپتاپ‌ها ارتقا داده شده و در صورت مشکل و خرابی به راحتی قابل تعمیر توسط افراد متخصص و یا حتی خود فرد می‌باشند. البته که داشتن دانش و آگاهی کافی از سیستم‌ها بسیار لازم و ضروری می‌باشد. اما لپتاپ‌ها به دلیل ظرافت بیشتری که نسبت به کامپیوترها دارند، به سختی قابل ارتقا دادن هستند و تنها قسمت‌هایی که می‌توان به ارتقا آن پرداخت، رم یا حافظه ( پیش تر به توضیح آن پرداختیم )، هارد دستگاه و درایو می‌باشد.

اما قسمت‌هایی از لپتاپ‌ها هستند که ارتقا آن‌ها کار آسانی نمی‌باشد. این قسمت‌ها از جمله پردازشگر و کارت گرافیک می‌باشند.

به‌طور کلی برای انجام کارهایی از این قبیل نیازمند افراد متخصص و ماهری که در زمینه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر فعالیت دارند می‌باشد.

قیمت

از لحاظ قیمتی می‌توان گفت لپتاپ‌ها گران‌تر از کامپیوترها می‌باشند. هر مقدار کیفیت و مدل کامپیوتر بالاتر می‌رود، هزینه ای که خرج می‌کنیم به صرفه تر می‌باشد.

تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر یکی از کارهایی است که به دست متخصصین این زمینه انجام می‌شود.

در ادامه می‌خواهیم در رابطه با مشکلات رایجی که در لپتاپ‌ها و کامپیوترها به وجود می‌آید توضیح داده و نحوه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر بپردازیم.

به دلیل کوچک و باریک بودن این دستگاه‌ها و نزدیک و بهم چسبیده بودن قطعات، مشکلات بسیار زیادی نسبت به کامپیوترها برایشان پیش می‌آید. بنابراین لازم است در صورت ایجاد عیب، یک متخصص حرفه ای و آشنا با امور تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر، می‌تواند راه حل بسیار مناسبی برای حل مشکل باشد.

بعضی وقت‌ها مشکلاتی برای سیستم ایجاد می‌شود که به راحتی قابل حل می‌باشد، اما تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر نیازمند به مهارت و دانش بسیار ویژه ای می‌باشد.

داغ شدن یکی از مشکلات بسیار رایج در لپتاپ‌ها

احتمالاً اگر لپتاپ داشته باشید و از آن استفاده کرده باشید، با پدیده داغ شدن سیستم بسیار روبرو شده‌اید. به گونه ای که انتظار دارید هر لحظه منفجر گردد.

این مشکل به دلیل نزدیک بودن قطعات بهم و نبود هوا اتفاق می‌افتد.

بعضی مواقع علت را می‌توان در جای دیگری جستجو کرد؛ به عنوان مثال کثیف بودن قسمت تهویه لپتاپ می‌تواند منجر به داغ شدن سیستم گردد. این مشکل را می‌توانید با استفاده از باد سرد ( سشوار ) حل کرده و یا به دفاتر و شرکت‌های تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر مراجعه کنید تا مشکل به خوبی حل شود.

داغ شدن لپتاپ‌ها می‌تواند علت دیگری به نام بایوس مادر برد باشد. احتمالاً بایوس شما نسخه قدیمی بوده و با ارتقا آن به نسخه جدید بتوانید این مشکل را به راحتی حل کنید.

کند و سنگین اجرا شدن برنامه‌های لپتاپ

هارد به دلیل سنگین شدن و داشتن اطلاعاتی نظیر فایل‌های کش، فایل‌های موقت و … می‌تواند به مرور زمان باعث کندی شود. وجود انبوهی از فایل‌ها در هارد باعث ایجاد بی نظمی و بهم ریختگی در هارد می‌شود. برای این منظور بهتر است اقدام به پاکسازی و مرتب کردن فایل‌ها کنید. در اینجا نرم‌افزاری به نام Optimize Drives می‌تواند در جهت مرتب شدن فایل‌ها کمک بسیاری برای شما باشد.

پر شدن حافظه ی لپتاپ

گاهی اوقات هنگامی که چندین نرم‌افزار بر روی سیستم خود اجرا می‌کنید، با کندی و سنگینی سیستم هنگام انجام عملیات مواجه می‌شوید. این موضوع ناشی از کمبود حافظه لپتاپ بوده و بهتر است اقدام به تعویض رم دستگاه کنید. در این صورت باید نزد فردی متخصص رفته که در زمینه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر فعالیت دارد.

مورد دوم که می‌توانید انجام دهید، سنجش میزان Page File دستگاه می‌باشد، می‌توانید با افزایش میزان آن این مشکل را برطرف کنید.

دچار مشکل شدن کارت گرافیگ در لپتاپ

گاهی ممکن است با وارد نشدن به محیط ویندوز و یا ایجاد شدن خطوطی بر روی صفحه نمایش، پی به ضعیف شدن کارت گرافیک ببریم. در این صورت افراد متخصص پس از بررسی‌های لازم در صورت نیاز تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر را شروع کرده و اقدام به تعویض یا تعمیر آن می‌نماید.

مشکلاتی در خصوص کار نکردن کیبورد لپتاپ

مشکل کار نکردن کیبورد گاهی با آپدیت شدن درایو مخصوصش حل می‌شود. اما گاهی حتی با آپدیت کردن درایو آن بازهم مشکل را داریم. اینجاست که نیاز به کارشناسان تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر داریم تا مشکل را بررسی کرده و آن را عیب یابی کنند و در صورت نیاز قطعه یا قسمت لازم را تعمیر و یا تعویض کنند.

بوت نشدن

این مورد را می‌توان در دو حالت عنوان کرد:

1 – حالت اول هنگامی است که سیستم را روشن می‌کنید اما سیستم عامل ویندوز بالا نمی‌آید :

این اشکال می‌تواند به دلیل نداشتن شارژ باشد که در این صورت لپتاپ را به‌طور کامل شارژ کرده و مجدد به راه اندازی آن اقدام کنید.

اگر باز هم نتیجه ای نگرفتید، احتمال می‌رود مشکل سخت‌افزاری باعث روشن نشدن آن باشد. که با تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر این مشکل قابل حل خواهد بود.

2 – حالت دوم ممکن است وقتی اتفاق افتد که ویندوز بوت نشود:

و این حالت مربوط به مشکل از سمت هارد دیسک می‌باشد. در این قسمت نیازمند است مطالعات لازم را داشته و اقدام به حل کردن مشکل نمایید. در غیر این صورت بهتر است توسط فردی آشنا و متخصص به امور تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر مشکل را حل کنید.

آبی شدن صفحه ی نمایشگر

این موضوع می‌تواند باعث نگرانی بسیار زیادی برای کاربران و استفاده‌کنندگان سیستم شود.

اگر با صفحه ی آبی روبرو شدید بدانید که تنها راه مراجعه به افراد ماهر و مجرب در این زمینه بوده که به تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر بپردازند.

این مشکل معمولاً با تعویض یکی از قطعات کیس کامپیوتری حل خواهد شد.

شنیدن صداهایی ناآشنا از کامپیوتر

معمولاً این صداها ناشی از خرابی در قسمتی از کامپیوتر می‌باشد که در این صورت باید دستگاه را متخصص تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر بررسی کرده و آن را عیب‌یابی کند، پس از آن اقدام به تعویض قسمت ایراد پیدا کرده می‌کند. معمولاً صداهای این گونه ممکن است به دلیل مشکل در هارد دیسک، فن و یا مادربرد سیستم باشد.

یک تعمیرکار که در زمینه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر فعالیت دارد، چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
نکته اول که باید آن را مهم و ضروری دانست، داشتن مهارت و دانش کامپیوتری می‌باشد. به این معنا که فرد متخصصی که در زمینه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر فعالیت دارد، باید پس از باز کردن دستگاه تک تک قسمت‌ها و قطعات سیستم را دانسته و با بررسی‌های لازم، به عیب آن پی برده و شروع به حل کردن مشکل کند.

افرادی که در این زمینه تجربه ی لازم را ندارند ممکن است علاوه بر حل نکردن مشکل، بیشتر خرابی‌های دیگری برای سیستم به بار آورند. پس شناختن فرد متخصص بسیار لازم و ضروری می‌باشد.

از دیگر مهارت‌هایی که یک متخصص آشنا به امور تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر باید داشته باشد، عبارتنداز:

• آشنایی بسیار کامل و دقیق با کاربردهای هر قسمت در سیستم چه قسمت نرم‌افزاری و چه قسمت سخت‌افزاری و داشتن اطلاعات بسیار کامل در خصوص نحوه تعمیر هر کدام از قطعات

• تسلط کامل و دقیق بر کابل‌های ورودی و خروجی به سیستم

• آشنایی دقیق و کامل بر CPU و مادربرد

• توانایی کامل در تشخیص صحیح و درست قسمت خراب شده یا دچار عیب شده

• فرد و یا افرادی که پا به دنیای کامپیوتر می‌گذارند باید علاقه ی لازم و کافی را داشته باشند

• بازار کار بسیار مناسب و پر رونق

سخن آخر …

با استفاده هرروزه از سیستم‌های کامپیوتری و لپتاپ، شاهد روی آوردن به سمت کسب و کار تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر هستیم.

می‌دانیم که هر وسیله ای عمری داشته و پس از مدتی فرسوده و یا حتی از بین می‌رود. به همین دلیل افراد بسیاری در زمینه ی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر هستند تا این مشکلات را تشخیص داده و به حل به موقع آن بپردازند.

امروزه با کامپیوتری شدن همه ی فعالیت‌ها شاهد پیشرفت روز به روزی این سیستم‌ها هستیم به همین منظور همراه با آپدیت شدن این سیستم‌ها ما نیز باید اطلاعات خود را در زمینه ی قطعات و کاربرد سیستم‌های جدید افزایش دهیم.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده و از آن استفاده لازم را برده باشید.

تعمیرات تخصصی
تعمیرات تخصصی آیفون
تعمیرات تخصصی اندروید
تعمیرات تخصصی ماشین های اداری
تعمیر تخصصی کنسول های بازی
کوروش کمپانی