تعمیر تخصصی کنسول های بازی

نکاتی درمورد تعمیر تخصصی کنسول‌های بازی

در این مقاله قصد داریم تا از رایج‌ترین مشکلات که نیاز به تعمیر تخصصی کنسول‌های بازی دارند سخن بگوییم. سعی بر آن است تا اکثر مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه‌های Xbox، PES4 و دسته آن‌ها رخ دهد را با ارائه راهکار برایتان بنویسیم.

مشکلات رایج در کنسول Xbox و تعمیر تخصصی کنسول بازی
تعمیر تخصصی کنسول های بازی

کنسول بازی ایکس باکس از قسمت‌های زیادی تشکیل شده‌است. برای مثال مین برد، فن و بدنه ایکس باکس جزو قسمت‌هایی هستند که زیاد دچار مشکل می‌شوند.

تعمیر و تعویض تخصصی فن کنسول ایکس باکس

تعمیر تخصصی کنسول های بازی

در ساختار کنسول ایکس باکس، فن نقش بسیار مهمی دارد چرا که حرارت تولید‌شده درون کنسول را کنترل می‌کند. اگر فن کنسول بدرستی کار نکند، عملکرد پردازشگر کاهش می‌یابد و پس از مدتی باعث صدمات جدی به سیستم می‌شود.

جرم، گرد و خاک، آسیب فیزیکی و استهلاک کاری باعث بروز مشلک در فن می‌شود. اولین نشانه بروز مشکل در فن، صدای زیاد آن به همراه حرارت و دمای بالای سیستم است.

در تعمیر تخصصی کنسول Xbox و فن آن باید توجه داشت که تشخیص صحیحی از مشکل داشته‌باشیم. گاهی فن فقط نیاز به تمیز کردن دارد و گاهی باید تعمیر و تعویض شود. برای جلوگیری از صدمات، از یک متخصص کمک بخواهید.

تعمیر تخصصی درایو نوری کنسول ایکس باکس
بیشترین خرابی در درایو نوری ایکس باکس مربوط به فلت لنز، لنز و موتور دی‌وی‌دی گردان است.

خرابی فلت به دلیل ضربه و آب‌خوردگی رخ می‌دهد. پارگی، سادیدگی و فرسودگی بخش اتصال باعث عملکرد بد رشته‌های کابل فلت است و در نتیجه لنز دستگاه روشن نمی‌شود یا درست کار نمی‌کند.

علاوه بر این لنز ممکن است به علت گردوغبار و استفاده از مواد شوینده نامناسب دچار مشکل شود. توصیه می‌کنم درصورت وجود چنین مشکلی در کنسول، حتما به متخصصین مراجعه کنید.

از علائم آن می‌توان به کندی در اجرا بازی یا عدم اجرا بازی اشاره کرد.

تعمیر تخصصی مین برد کنسول ایکس باکس
قطعه مادربرد که تمام قطعات دیگر روی آن نصب می‌شود، بسیار مهم است. اگر مشکلی در آن باشد قطعات دیگر مثل پردازنده، رم، آی‌سی ، پاور و … به درستی کار نخواهند کرد.

از رایج‌ترین مشکلات برد ایکس‌باکس که نیاز به تعمیر تخصصی کنسول بازی دارد می‌توان آب‌خوردگی، استهلاک زمانی و آسیب فیزیکی را نام برد که علائمی مصل تصویر نداشتن، روشن‌نشدن دستگاه، هنگی حین بازی، عملکرد ضعیف پورت‌ها و افزایش دما را به‌وجود می‌آورند.

با مشاهده چند مورد از این علائم حتما در اسرع وقت برای تعمیر کنسول اقدام کنید.

شکستن بدنه و قالب ظاهری کنسول ایکس‌باکس
وقتی از بدنه ایکس باکس حرف می‌زنیم، منظورمان قالبی است که تمام قطعات درو آن قرارگرفته‌است.

قالب بدنه ممکن است به دلیل آسیب فیزیکی، حریق و برداشتن خراش نیاز به تعمیر یا تعویض داشته‌باشد.

تعمی و تعویض قالب کنسول شامل تعویض تمام پیچ‌ها، برچسب‌ها و خمیرهای سیلیکونی می‌شود.

گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که اگر تعویض قالب به درستی و توسط متخصص صورت نگیرد، ممکن است مشکلات جدی برای کنسول رخ دهد. زیرا انگار دوباره اسمبل شده و تمام قطعات دوباره سرهم شده‌اند.
توصیه ما این است که این نوع خدمات را در خانه درخواست نکنید زیرا به امکانات زیادی برای تعویض قالب نیاز است.

رایج‌ترین مشکلات PlayStaton4. تعمیر تخصصی کنسول PS4
اگر شما یکی از کاربران پلی استیشن باشید، احتمال دارد حین کار با دستگاه دچار مشکلاتی شده‌باشید که لذت بازی را پایین بیاورد. در این بخش به چندمورد از رایج‌‌ترین مشکلات کنسول PS4 می‌پردازیم.

مشکل خاموش‌شدن کنسول بازی پی اس 4
اگر کنسول شما ناگهان خاموش می‌شود یا حتی با فشاردادن دکمه پاور روشن نشود، باید به جای دیدن یک چراغ سفید، چراغ چشمک‌زن آبی یا قرمز ببینید.

اولین بار درسال2013 این مشکل دیده‎شد که سونی برای رفع آن اقدامات موثری را ارائه کرد.

– کابل اتصال HDMI را بررسی کنید

– سلامت هارد درایو را بررسی کنید

– از تهویه مناسب کنیول بازی اطمینان پیدا کنید

نگران نباشید چرا که شرکت سونی تضمین داده‌است که درصورت حل نشدن مشکل با راهکارهای بالا، دستگاه را تعویض کند.

مشکل اتصال کنسول به WIFI
ممکن است در اتصال به وای فای دچار مشکل شوید. ابتدا کنسول را از مودم جداکرده و چند دقیقه صبر کنید. دوباره آن را متصل کرده و مشکل باید حل شود. اگر حل نشد، اتصال‌های WIFI را از PS4 حذف کنید و دوباره عملیات اتصال را انجام دهید. اگر مودم خود را در مکانی بلندتر قرار دهید، نقطه اتصال قوی‌تری خواهید داشت.

اگر پس از نصب نسخه 4.5 کنسول خطای NW-31297-2 را دیدید می‌توانید با واردکردن دوباره رمز عبور وای فای، به اینترنت متصل شوید. البته سونی پس از آپدیت 5 خود برای کنسول PS4، این مشکل را کاملا حل کرده‌است.

استفاده از کابل Ethernet که مستقیم از کنسول به دستگاه WIFI متصل می‌شود و یک آداپتور POE به کیفیت اینترنت دریافتی کنسول کمک شایانی خواهدکرد.

حل مشکل ایجکت ناگهانی دیسک بازی در تعمیر تخصصی کنسول بازی

تعمیر تخصصی کنسول های بازی

مشکلی که برای گیمرها بسیار آزاردهنده است و می‌تواند لذت بازی را از بین ببرد. گاهی ممکن است هیچ دیسکی درون کنسول نباشد اما دستگاه مدام درحال Eject کردن است. برای حل این مشکل باید:

– تمام سیم‌ها مثل یسم HDMI، Ethernet، Power و صدا را جدا کنید.

– تا شماره 10 بشمارید و دکمه پاور را نگه دارید تا کنسول بری نیم ثانیه روشن شود. باید اضافه کنم که بله این کار امکان‌پذیر است.

– حال تا 5 ثانیه صبر کنید و سیم‌ها را متصل کنید و به بازی برگردید
با همین چند مرحله ساده می‌توانید مشکل دستگاه را حل کنید.

تعمیر مشکلات مربوط به PSN کنسول بازی PS4

ممکن است در اتصال به PSN برای اجرا بازی خریداری‌شده و اتصال به دوستان خود دچار مشکل شوید. این مشکل ممکن است ناشی از اینترنت شما باشد. توصیه این است که تاحد امکان از اتصال به وسیله سیم استفاده کنید. درغیر این صورت روتر و مودم خود را دوباره تنظیم کنید.

ممکن است نیاز باشد تا کنسول بازی را در حالت DMZ قرار دهید (مرز بین دوشبکه داخلی و خارجی) و همچنین Quality Of Service را روی روتر خود فعال کنید تا از اولویت کنسول نسبت به دیگر سرویس‌ها مطمئن شوید.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، مدل روتر خود را جستجو کنید و نظرات دیگر افراد را در مواجهه با این مشکل مطالعه کنید. علاوه بر این پیگیر رفع مشکلات PSN باشید چرا که در بازی‌های افلاین هم تاثیر بسزایی می‌گذارد.

تعمیر تخصصی دسته PS4
دسته پلی استیشن از موارد بسیار تاثیرگذار در کیفیت بازی است. گاهی بروز مشکلاتی را در دسته‌ها شاهد هستیم که می‌توان از خدمات تعمیر دسته PS4 در محل استفاده کرد اما گاهی نیز حل مشکل آسان نیست و باید با امکانات بیشتری در محل تخصصی به تعمیر آن پرداخت.

البته این را نیز بدانید که در میان تمام مشکلات دستگاه بازی، مشکلات دسته شایع‌تر هستند اما باز هم باید تعمیرات تخصصی انجام شود زیرا با وجود ایراد در دسته، لذت بازی کاهش چشم‌گیری می‌یابد.

شایع‌ترین مشکلات دسته که نیاز به تعمیر تخصصی دارند.

در این بخش قصد داریم چند مورد از مشکلاتی که از نظر کاربران بسیار شایع بوده را نام ببریم.

دسته و دستگاه متصل نمی‌شوند.
اولین روش برای همگام‌سازی دسته با دستگاه پلی استیشن این است که DualShock 4 خود را از طریق کابل USB به کنسول بازی وصل کنید. پس از این کار، دکمه وسط دسته PS4 را نگهدارید. این کار باعث کانکت شدن دستگاه پلی استیشن و دسته می‌شود.

گاهی این روش جوابگو نیست و باید یک مرحله دیگر به فرایند بالا اضافه کنید. ابتدای کار دستگاه PS4 خود را خاموش کنید.

از خاموشی که اطمینان حاصل شد، دسته DualShock خود را با استفاده از همان کابل یواس‌بی به دستگاه متصل کنید. حتما همانطور که دستگاه را روشن می‌کنید، دکمه PlayStation را که در مرکز دسته است نگهدارید تا دستگاه در حین روشن شدن، با دسته کانکت شود.
اگر این روش نیز برایتان مفید نبود و دسته به کنسول بازی متصل نشد، باید دسته خود را ریست کنید.

روش ریست کردن دسته PS4 در تعمیر تخصصی کنسول بازی
برای Reset کردن دسته کنول، به دنبال یک سوراخ کوچک کنار دکمه L2 بگردید. یک شیئ نازک و ریز مثل سوزن را درون حفره فشار دهید و برای چند ثانیه نگه دارید تا عملیات ریست کردن دسته انجام شود. پس از آن با کابل USB دسته را به کنسول متصل کنید و مانند قبل، دکمه وسط دسته یا همان دکمه PlayStation را نگه دارید تا متصل شوند.

این نکته را نیز به یاد داشته‌باشید که دسته فقط به کنسول بازی متصل باشد نه دستگاهی دیگر. سلامت کابل USB را نیز کنترل کنید. کابل‌های USB معمولی برای شارژ مناسب اند نه بازی.

زیرا تعداد شیارهای داخل آن‌ها متفاوت است. برای مثال تعدادی از همان شیارها هستند که برای اتصال DualShock نقش مهمی دارند و بسیاری از عملکرهای بازی را کنترل می‌کنند.

دسته شارژ نمی‌شود
برای این مشکل دو دلیل اصلی می‌تواند وجود داشته‌باشد. ابتدا که با آن روبرو شدید، کابل خود را با دسته‌ها و دستگاه‌های دیگر امتحان کنید تا مطمئن شوید مشکل از کابل است یا دسته PS4.

حال اگر کابل سالم است، با همان دسته قبلی یک بار دیگر امتحان کنید. اگر کابل USB به‌طور کامل در محل شارژ دسته قرار نمی‌گیرد و اصطلاحا لق می‌زند، با توجه به اینکه یواس‌بی دیگر دسته‌هارا درست شارژ کرده باید دسته خود را تعویض کنید. اگر در دیگر دسته‌ها نیز کابل تکان می‌خورد باید کابلتان را تعویض کنید.

قبل از اقدام به تعویض، هنگامی که کابل را از پورت دسته قطع می‌کنید به پورت دقت کنید. اگر فلز درون آن خم شده‌است، شاید بتوان با ابزاری مناسب آن را دوباره به حالت اول برگردانید. این عمل ممکن است گارانتی کنسول شما را نقض کند پس از یک فرد متخصص تعمیر کنسول کمک بخواهید.

مورد دیگری که بسیار دیده شده، کثیف بودن محل پورت شارژر دسته PS4 است. جرم مقابل ورودی شارژر از اتصال استاندارد کابل شارژر با دسته جلوگیری می‌کند. برای حل این مشکل ابتدا به اسپری هوا به صورت فشرده، شروع به جرم‌گیری کنید. اسپری را به فاصله کم از سوراخ قرار داده و آن را تمیز کنید.

برای حل مشکل شارژ نشدن دسته کنسول بازی، تمام گرد و غبار درون پورت را تمیز کنید. در مرحله بعد می‌توانید از نوعی پارچه میکروفیبر استفاده کنید. در حین تمیزکردن سته، حتما آن را خاموش کنید و مطمئن شوید که تا پایان تعمیر، روشن نخواهدشد.

در مرحله سوم از یک شیع نوک‌تیز و مقداری دستمال کاغذی نم‌دار نیاز دارید. برای مثال سر یک خلال دندان کمی دستمال نم‌دار بپیچید و به آرامی درون پورت را گردگیری کنید. برای خشک کردن نم حاصل از این کار، اجازه دهید که به طور طبیعی خشک شود. زیرا اسپری هوا و سشوار باعث نفوز بیشتر آب به درون دسته می‌شود

تمیز کردن تاچ‌ پد دسته کنسول بازی
برای تعمیر کنترلر PlayStation باید ابتدا یک بار ری‌استارت شوند. سپس محلولی حاوی آب و ایزوپروپیل الکل به نسبت یک به یک تهیه کنید. با استفاده از پارچه میکروفیبر آغشته به این محلول، می‌توانید تاچ پد را تمیز کنید. سپس با همان پارچه فیکروفیبر آن را خشک کنید.

پس از اتمام تمیزکردن آن، اجازه دهید تا خشک شود سپس از آن استفاده کنید. اگر تاچ پد دسته شما خراب است، باید تعمیر یا تعویپ شود که نیاز به خدمات تخصصی تعمیر کنسول بازی دارید.

تعمیر تخصصی دکمه‌های جهت‌دار دسته کنسول بازی
معمولا این دکمه‌ها به دلیل فشار و نیروی زیادی که دریافت می‌کنند زود دچار مشکل می‌شوند. ممکن است فنر استفاده‌شده درون دکمه قابل تعویض باشد و ممکن است که نیاز به تعویض دسته داشته‌ باشید.

گاهی نیز وجود جرم در اطراف دکمه باعث کارایی ضعیف می‌شود. ابتدا همان محلولی را که در بالا توضیح دادیم، درست کنید. سپس با همان دستمال میکروفیبر، دکمه‌ها را تمیز کنید.

اگر بتوانید با استفاده از یک شیئ تیز مثل سوزن یا خلال دندان، جرم‌های دور دسته‌ها را نیز بیرون بیاورید تا فضای بیشتری برای حرکت داشته‌باشند و سفت کار نکنند.

اگر با همه این طرفندها دکمه‌های جهت دسته‌تان درست نشد، به تعمیر تخصصی دسته کنسول بازی نیاز دارید.

تعمیر تخصصی مشکل باطری دسته در کنسول بازی
برای تعمیر یا تعویض دسته کنسول بازی به یک پیچ‌گوشتی که مناسب سایز پیچ‌های دسته است، نیاز دارید. پیچ های پشت دسته کنسول را باز کنید. از یک سمت به طرف دیگر این کار را انجام دهید و از باز کردن پیچ وسط در ابتدا، اجتناب کنید.

حال قسمت‌های بالایی را به وسیله پنس جدا کنید. از دکمه‌های Option و Share شروع کنید تا به دکمه های شوک و ماشه دسته ادامه دهید. دسته را باید از قاب جداکنید. برای این کارسیمی که متصل به مادربرد است را مستقیما بلند کنید تا جداسازی دسته از قاب انجام شود.

حالا با استفاده از انبر، کابل‌های باتری را از مادربرد جدا کنید. این کار را به آرامی هر چه تمام‌تر انجام دهید تا مادربرد صدمه نبیند. حال می‌توانید باتری جدید را به پورت باطری قدیمی متصل کنید و تمام مراحل قبل را از آخر به اول انجام دهید.

توصیه می‌شود بای باتری دسته از انواع مرغوب استفاده کنید تا مدت زمان بیشتری کار کنند.

تعمیر تخصصی شوک دسته کنسول‌های بازی
در این قسمت می‌توانید شوک جدید برای دسته خود قرار دهید یا ماشه قدیم را تمیز و تعمیر کرده و در جای خود بگذارید.

در قسمت قبل به شما توضیح دادیم چگونه دسته را باز کنید. به همان روش دسته را از قاب جدا کنید. به یاد داشته‌باشید درب پشت دسته از طریق کابل USB به قاب متصل است. این کابل را از بورد دستگاه جدا کنید و قسمت پایین بورد را محکم در دست بگیرید و اقدام به جداسازی کنید. حال باتری را از لبه انتهایی بردارید.

پس برای جداکردن قسمت باتری (جعبه خاکستری) و سیم‌های سیاه و قرمز، از یک پنس استفاده کنید تا آن را در بین نگهدارنده باتری و بورد USB قرار دهید. پنس را به بالا بکشید تا پنل مربوط به باتری جدا شود.

برای جداکردن قسمت مربوط به تاچ‌پد نیز از همین پنس استفاده کنید.

کابل مربوط به تاچ پد به رنگ قرمز تیره به دقت با پنس بگیرید و آرام تکان دهید تا جدا شود. با پیچ‌گوشتی، پیچ مرکزی بورد USB را جدا کنید. سپس قسمت میانی دسته را جدا کنید و بورد USB را به آرامی کمی به سمت بالا بکشید. حال برای تعویض شوک‌ها، بدو نیاز به براشتن کابل‌های قرمز و مشکی به اندازه مورد نیاز فضا دارید.

حالا قسمت آنالوگ دسته‌ را به طور ظریف بیرون بکشید و ازپمپ قلع‌کش برای برداشتن لحیمی که نقش اتصال شوک‌ها به دسته را داشته، استفاده کنید. ابتدا از یک هویه برای گرم‌کردن لحیم استفاده کنید و پس از آن از قلع‌کش استفاده کنید.

به قطعاتی که از آن‌ها لحیم برداشته‌اید، شار لحیم اضافه کنید. با استفاده از شار لحیم و هویه، ابتدا سوراخ‌های برد را تمیز کنید سپس شوک جدید را نصب کنید.

حال که اطلاعات جامع از تعمیر تخصصی کنسول‌های بازی PS4، Xbox و دسته آن دارید، به شما توصیه می‌شود در بروز مشکلات کوچک از آن‌ها استفاده کنید. هنگام مواجهه با مشکلاتی که مربوط به قطعات اصلی و ضمانت‌دار کنسول، حتما به مراکز تخصصی مراجعه کنید تا از بروز صدمات جدی به کنسول بازی، جلوگیری شود

تعمیر تخصصی کنسول با ضمانت کامل، بسیار بهتر از تعمیر توسط شخص خودتان آن هم بدون وسایل مورد نیاز است. زیرا این کار باعث اطمینان از رفع مشکل و جلوگیری از صدمات ثانویه می‌شود.

تعمیرات تخصصی
تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر
تعمیرات تخصصی آیفون
تعمیرات تخصصی اندروید
تعمیرات تخصصی ماشین های اداری
کوروش کمپانی