مقالات

آشنایی کامل با سواپ کردن (swap) گوشی تلفن همراه

سواپ گوشی تلفن همراه یکی از تخصصی‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های تعمیرات تلفن همراه است. در روش swap، شما با قطعات اصلی برد گوشی سروکار دارید. چنانچه یکی از تراشه‌ها دچار مشکل شود، دستگاه دیگر روشن نمی‌شود و اطلاعات روی گوشی قابل بازیابی نیست. برای یادگیری سواپ کردن انواع گوشی، نیاز به آموزش اصولی و انجام تمرین‌های زیاد در این زمینه است. شما به عنوان یک تعمیرکار نمی‌توانید صرف مطالعه روشهای انتقال برد گوشی به صورت تئوری و بدون تمرین عملی، در این زمینه مهارت لازم را کسب کنید.

سوآپ (swap) کردن در بحث تعمیرات سامسونگ و اپل

Swap  به مجموعه اقداماتی اطلاق می شود که برای تعمیر برد گوشی انجام می شود. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بر اثر آسیب یا ضربه شدید آب گوشی شما خاموش شود به طوری که تعمیر آن غیرممکن به نظر برسد. در این شرایط تنها راه حل موجود برای احیای گوشی تعویض است.

Swap  در لغت به معنای انتقال است. در این روش قطعات و تراشه های اصلی روی برد تحت شرایط خاصی به تخته سالم منتقل می شود. در این فرآیند شماره سریال گوشی تغییر نمی کند. به این فرآیند «بازگشت به زندگی» نیز می گویند. در تعویض برندهای مختلف گوشی، تمامی اطلاعات گوشی مانند لیست مخاطبین، عکس ها، تصاویر، فیلم ها و اپلیکیشن های موبایل باقی می ماند و حذف نمی شود.

تعمیر موبایل به این روش جزئیات زیادی دارد و تعمیرکار باید ساعت ها روی برد گوشی کار کند تا عملیات تعویض به درستی انجام شود. به همین دلیل تنها تعمیرکاران بسیار حرفه ای و افراد بسیار متخصص قادر به تعمیر گوشی به روش تعویض هستند.

در سواپ انواع برندها چه  قطعاتی جا به جا می‌شوند؟

هدف از تعویض گوشی حفظ اطلاعات داخل دستگاه است. آی سی های تلفن حاوی اطلاعات امنیتی مهمی هستند. بنابراین قطعاتی که در فرآیند تعویض تعویض می شوند عبارتند از: آی سی بیس باند، آی سی سی پی یو و آی سی هارد. البته نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که از سالم بودن این قطعات مطمئن باشید. به عبارت دیگر، سلامت آنها نقش کلیدی در بازیابی اطلاعات گوشی دارد.

چه زمانی به سواپ گوشی نیاز داریم؟

گاهی اوقات اتفاقاتی مانند افتادن گوشی از ارتفاع، آسیب شدید آب یا نوسانات برق باعث آسیب های جبران ناپذیری به مدارهای برد گوشی می شود. در این شرایط موبایل شما کاملا خاموش است و روشن نمی شود. در چنین مواقعی، تعمیرکاران حرفه ای می توانند با تعویض گوشی، دستگاه آسیب دیده را مجددا راه اندازی کنند.

هزینه و زمان تعویض برندهای مختلف

هزینه تعویض با توجه به مدل و برند گوشی تعیین می شود و قیمت خاصی ندارد. به طور کلی عواملی مانند قیمت برد، قیمت گوشی نو و میزان سختی تعمیر بر هزینه تعویض گوشی موبایل تاثیر می گذارد. در ضمن اگر تعمیرکار دیگری قبلاً کار تعویض گوشی شما را انجام داده باشد و موفقیت آمیز نبود قطعا هزینه تعویض بیشتر خواهد بود.

فراموش نکنید که انتقال تخته کاری ظریف است و نیاز به دقت بالایی دارد. یک تعمیرکار ساعت ها با تمرکز روی تعویض گوشی کار می کند. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید و از هزینه تقریبی تعویض گوشی خود مطلع شوید.

چگونگی سواپ برندهای مختلف موبایل

تمامی برندهای گوشی از جمله آیفون، سامسونگ و آیپد و حتی برخی از لپ تاپ ها قابل تعویض هستند. در رابطه با تعویض گوشی های آیفون، به برد مخصوصی به نام «آی کلود برد» نیاز است. بردهای iCloud را می توان قفل کرد و از صفحه لوگو فراتر نرود. به همین دلیل در فرآیند تعویض، مادربرد جدا شده و برای تعمیر استفاده می شود.

در حالی که در گوشی های اندرویدی به دلیل قفل FRP و OEM امکان دور زدن آنها وجود دارد. با این حال خرید سواپ برد مخصوص به دلیل تنوع زیاد مدل های گوشی سامسونگ، هواوی و شیائومی کمی سخت است. در این شرایط می توان یک خرید سالم و تراشه اصلی را روی آن انتقال داد. با این حال، با توجه به قیمت یک برد جدید، انجام این کار بسیار گران خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله از کوروش کمپانی به یک بحث مهم در زمینه آموزش تعمیرات موبایل پرداختیم. لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات ارزنده خود بی بهره نگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید