مقالات

قطعات تقلبی آیفون را چگونه تشخیص دهیم؟

قطعات تقلبی آیفون را چگونه تشخیص دهیم؟

هنگامی که یک آیفون دست دوم می‌خرید یا تعمیرات تخصصی اپل خود را در یک مرکز غیرمجاز انجام می‌دهید، در معرض خطر قطعات تقلبی آیفون قرار می‌گیرید. آیفون های دست دوم ممکن است ایراداتی داشته باشند، بنابراین بهتر است دستگاهی بخرید که هنوز قطعات اصلی را داشته باشد.

قطعات اصلی آیفون نه تنها از لحاظ عملکرد، بلکه از لحاظ ایمنی هم فرق زیادی با قطعات تقلبی دارند. با استفاده از قطعات اصلی آیفون، دستگاه مورد استفاده شما تحت پوشش ضمانت‌های شرکت اپل قرار خواهد گرفت. در این مقاله از کوروش کمپانی چند روش را شرح می دهیم تا به کمک آن بتوانید قطعات اصلی را از تقلبی تمیز دهید.

پیام های نرم افزاری مبنی بر تقلبی بودن قطعه

به کمک iOS 13.1 و نسخه های جدیدتر، اپل اخطارهایی را برای کاربران آیفونی که قطعات غیر اورجینال دارند، صادر می‌کند. برای کسب اطلاعات و دیدن جزئیات این اخطارها می‌توانید مسیر زیر را طی کنید:

Settings > General > About

اگر دستگاه شما دارای قطعات غیر اورجینال باشد، اخطاری با این مضمون نمایش داده می‌شود که: “نمی‌توان تأیید کرد که این آیفون دارای قطعات اصلی اپل است (Unable to verify that this iPhone has genuine Apple)”.

 این موضوع بیشتر در مورد آیفون هایی با نمایشگرهای تقلبی صدق کند.

سیستم عامل iOS 14.1 و نسخه‌های جدیدتر، آیفون‌هایی که از دوربین‌های غیر مجاز اپل استفاده می‌کنند را با این پیغام لو می‌دهد: “نمی‌توان تأیید کرد که این آیفون دارای دوربین اصلی اپل است” .

(Unable to verify that this iPhone has a genuine Apple battery. Health information is not available for this battery)

در حال حاضر این اخطارها همه قطعات آیفون را پوشش نمی‌دهد. با این حال، دوربین و صفحه نمایش دو قطعه رایج آیفون هستند که موارد تقلبی آنها بسیار زیاد است.

تعیین اصلی بودن باتری آیفون

در آیفون‌های دارای قطعات اصلی، عمر باتری به طور طبیعی و با گذشت زمان و به مرور کاهش می‌یابد. با این حال، عمر باتری ضعیف نیز می تواند نشانه ای از دستکاری دستگاه شما باشد.

افت سلامت باتری با سرعت غیرعادی گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که دستگاه شما سخت‌تر کار کرده یا قطعات غیر اصلی دارد. قطعات تقلبی اغلب در کوتاه مدت عملکرد عادی دارند اما در بلند مدت کارایی خود را از دست می‌دهند.

در سال 2021، اپل به‌روزرسانی‌ای را منتشر کرد که به همه مدل‌های آیفون عرضه‌شده از سال 2018 به بعد اجازه می‌داد تا هشداری برای باتری غیر اصل نشان دهند. پس اگر آیفون XS، XS Max، XR یا جدیدتر دارید، به کمک آپدیت گوشی خود می توانید بفهمید که باتری شما تقلبی است یا خیر.

هنگامی که اپل یک قطعه غیر اصلی را شناسایی کرد، هشدار را به مدت چهار روز در صفحه قفل و به مدت 15 روز در تنظیمات نگه می دارد. همچنین می‌توانید به آدرس زیر رفته و اگر هشداری صادر شده بود ببینید:

Settings > Battery > Battery Health at any time

تعیین اصلی بودن باتری آیفون

موارد ظاهری که در تشخیص باتری فیک گوشی موثرند

علاوه بر موارد نرم افزاری، موارد ظاهری هم در تشخیص یک باتری تقلبی به ما کمک می کند که شامل موارد زیر است:

  • بسته‌بندی باتری

بسته‌بندی باتری اصلی به طور مرتب و تمیز انجام شده اند. کیفیت جعبه و رنگ نوشته روی آن یکی از مهمترین موارد در تشخیص باتری اصلی از تقلبی است.

  • تاریخ تولید باتری

تاریخ ساخت روی باتری موبایل نوشته شده است. باتری های اصلی و باکیفیت دارای جعبه ای هستند که روی آن هم تاریخ نوشته شده است. در واقع در صورت یکسان بودن این دو تاریخ می توانید از صحت خرید خود مطمئن باشید.

  • بررسی اتصال  NFC باتری

NFC نوعی قابلیت ارتباطی است که در باتری قابل مشاهده است. یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص باتری اصل از فیک، بررسی اتصال ان اف سی است. باتری تلفن همراه در صورتی اصل است که بعد از جدا کردن تگ (tag) اتصال NFC قابل مشاهده باشد.

بررسی اتصال  NFC باتری

باتری اصلی با وجود این اتصال، سطح صاف و یکنواختی دارد، اما در صورت وجود این اتصال، سطحی ناهموار با برجستگی را مشاهده خواهید کرد. همچنین در کنار باتری های تقلبی اتصال NFC وجود ندارد.

  • نوشته‌های درج شده بر روی باتری

یک باتری اصل دارای نوشته‌هایی با فونت Bold یا توپُر بوده که این نوشته‌ها سیاه رنگ هستند. این در حالی است که یک باتری تقلبی از این ویژگی‌ برخوردار نبوده و این نوشته ها معمولاً کم‌رنگ بوده و چاپی بی‌کیفیت دارند.

  • شکل ظاهری و بدنه باتری

ظاهر باتری اصلی بسیار تمیز است و با پیچیدن دقیق لبه های برچسب باتری متوجه این موضوع خواهید شد. اگر فاصله بین برچسبی که روی باتری را می پوشاند و لبه باتری کم است و ظاهری مرتب و یکدست می بینید، باتری اورجینال است.

  • پلاستیک باتری

در ساخت باتری اصل از پلاستیک باکیفیت به نام PC استفاده می‌شود. جنس پلاستیک باتری اصل مرغوب بوده و دارای سطحی یکنواخت است. همچنین باتری اصل در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد. برخلاف این مشخصات، باتری فیک سطحی ناهموار و بی‌کیفیت دارد.

  • شکل قرارگیری کانکتور باتری

یکی از بهترین راه های تشخیص باتری اصلی از تقلبی، توجه به محل قرارگیری کانکتور باتری است. در باتری اصلی گوشی های مختلف کانکتور به خوبی در جای خود قرار گرفته است اما در باتری تقلبی کانکتور حالت منظمی ندارد و بیرون زده است.

چگونگی تشخیص تاچ LCD اصل اپل

برای تشخیص تاچ تقلبی از اصل به نکات زیر توجه کنید:

روشنایی صفحه نمایش

ال سی دی اصلی روشنایی صفحه نمایش خوبی دارد و می توانید اصالت آن را در فضای باز با نور مستقیم خورشید تست کنید. تاچ ال سی دی اورجینال برای دیدن تصویر صفحه در زیر نور شدید خورشید مشکلی ایجاد نمی کند.

دوربین سلفی

ال سی دی اصلی یک محافظ روی لنز دوربین سلفی دارد. اگر هنگام خرید ال سی دی موبایل این محافظ را ندیدید دلیل خوبی برای تقلبی بودن آن است.

شماره سریال حک شده روی تاچ ال سی دی

شماره سریال ال سی دی تقلبی با فونت بزرگ و پررنگ نوشته شده است اما در ال سی دی اصلی این شماره سریال بسیار کمرنگ است و فونت کوچکی دارد.

سخن پایانی

زمانی که بدانید برای تشخیص قطعات تقلبی آیفون باید به دنبال چه چیزی باشید، تشخیص کار آسانی می شود. راهنمای بالا به شما در انجام این کار کمک می کند. همچنین، در صورت امکان، همیشه آیفون خود را از یک مرکز خدمات تایید شده خریداری کنید تا قربانی خرید قطعات تقلبی نشوید. لازم به ذکر است که کوروش کمپانی کلیه قطعات تعویضی خود را گارانتی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید