مقالات

همه چیز در مورد عیب یابی سخت افزاری تلفن همراه

سخت افزار مانند اعضای حیاتی بدن در هر موبایل است. تعمیر سخت افزاری گوشی هم کار آسانی نبوده و نیازمند مهارت‌های عیب یابی است. اکنون یک تعمیرکار حرفه ای باید این کار را به خوبی بداند تا از رقبای خود جلوتر باشد.

کوروش کمپانی  دوره آموزش تعمیرات گوشی که شامل عیب یابی سخت افزاری گوشی‌ است را با مدرک معتبر و تحت نظارت مدرسین بین المللی برگزار می‌کند.

تعمیرات گوشی تلفن همراه یکی از راه‌های کنار زدن رقبا و افزایش درآمد در این بازار پرآشوب است. با شرکت در دوره ما قطعا فرا خواهید گرفت که چگونه مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری را تشخیص دهید.

روش‌های عیب یابی  سخت افزاری انواع گوشی موبایل

عیب یابی سخت افزار تلفن همراه مبتنی بر یک سری اصول اساسی است که عبارتند از:

اتصالات را بررسی کنید

بررسی اتصالات یکی از اولین مراحل عیب یابی سخت افزار گوشی است که به تشخیص سریع قطعه آسیب دیده کمک زیادی می کند. اجزای اصلی تلفن همراه مانند مدارهای مجتمع مختلف بر روی برد گوشی قرار گرفته و از طریق پایه به یکدیگر متصل می شوند. در مرحله بررسی اتصالات باید از سالم بودن اتصالات روی برد مانند اتصال صحیح پایه های روی برد، بررسی وجود قلع در محل اتصال و اتصال صحیح کانکتورها اطمینان حاصل کنید.

بررسی ظاهر قطعات با مولتی متر

مولتی متر وسیله ای است که جریان الکتریکی را اندازه گیری می کند. برای کار با این دستگاه به دو پروب مثبت و منفی برای تست سلامت قطعات نیاز دارید. پروب منفی همیشه در قسمت ورودی مولتی متر و پروب مثبت روی قطعه مورد نظر قرار می گیرد.

برای تست هر قسمت باید محدوده و واحد مناسب را انتخاب کنید. با استفاده از مولتی متر و انجام تست های مختلف از جمله تست مقاومت، تست خازن الکترولیتی و غیرالکترولیتی، تست اندوکتانس، تست دیود، تست ترانزیستور BJT می توانید از سلامت قطعات و اتصالات آن مطمئن شوید.

تست اهم بین عرضه مثبت و منفی

تست اهم بین منبع تغذیه مثبت و منفی یکی از اندازه گیری های مهم در عیب یابی برد گوشی های مختلف است. اگر اهم بین مثبت و منفی کارت بر حسب مگا اهم باشد، این نشان دهنده عدم ارتباط بین این دو کانال است. علاوه بر این، اهم کم احتمال تخریب لایه برق برد و ایجاد اتصال کوتاه را افزایش می دهد.

اگر باز هم ایراد دستگاه شناسایی نشد باید از روش اتصال برق به برد استفاده کرد. انجام صحیح آن مستلزم تسلط کافی بر عملکرد مدار است. یک تعمیرکار واجد شرایط باید تعداد لایه های برد و مدارهای مختلف مانند منبع تغذیه، پردازش ورودی و خروجی و غیره را بداند.

اتصال منبع تغذیه به برد باید با دقت زیادی انجام شود. برای شروع، فقط چند ثانیه منبع تغذیه را به برد موبایل وصل کنید تا در صورت بروز هر گونه آسیبی در اثر این اتصال، بتوانید آن را به حداقل برسانید. در صورت عدم آسیب در هنگام اتصال اولیه برد، اتصال برق و استفاده از مولتی متر و ابزار مونتاژ، قطعات را عیب یابی کنید و قطعه آسیب دیده را شناسایی کنید. در نهایت قسمت معیوب را از روی برد جدا کرده و قسمت سالم را تعویض کنید.

برای عیب یابی از اسپری انجماد استفاده کنید

اسپری فریزینگ با کاهش دمای برد به منفی 50 درجه سانتیگراد باعث یخ زدن موقت برد و آی سی های گوشی می شود. در این مرحله با استفاده از کابل مخصوص برد را به منبع تغذیه وصل می کنید. افزایش دما قسمت یخ زده را ذوب می کند و به راحتی می توانید تشخیص دهید که کدام قسمت متصل است.

استفاده از دوربین حرارتی برای عیب یابی گوشی

امروزه روش های عیب یابی گوشی پیشرفته تر شده است. استفاده از دوربین های حرارتی یکی از جدیدترین و سریع ترین تکنیک های عیب یابی گوشی ها به ویژه عیب یابی بردهای الکترونیکی است. دوربین های حرارتی با اشعه مادون قرمز کار می کنند. اشعه مادون قرمز در کوتاه ترین زمان ممکن قطعه ای را که به هر دلیلی (مصرف جریان، قطع، آسیب) دمای بالاتری نسبت به سایر قسمت ها دارد، شناسایی می کند.

این روش به دلیل قیمت بالای دوربین حرارتی کمتر مورد استفاده تعمیرکاران قرار می گیرد. اما توجه داشته باشید که خرید تجهیزات با کیفیت، سرعت عیب یابی سخت افزار گوشی شما را افزایش می دهد و احتمال مواجه شدن با خطا را کاهش می دهد. بنابراین در مدت زمان کوتاهی می توانید هزینه ای را که صرف کرده اید جبران کنید.

مزیت‌های عیب یابی سخت افزاری گوشی

عیب یابی یکی از نیازهای مهارتی تعمیرکاران تلفن همراه است. عیب یابی دقیق تلفن به شما امکان می دهد مشکلات تلفنی را که همسرتان دارد تشخیص دهید. علاوه بر این، عیب یابی روند تعمیر و راه اندازی مجدد دستگاه را سرعت می بخشد. هنگامی که با هدف اساسی عیب یابی سخت افزار تلفن آشنا باشید، اشتباهات کمتری مرتکب خواهید شد و قطعات آسیب دیده را با سرعت بیشتری شناسایی، تعویض یا تعمیر خواهید کرد.

به علاوه، عیب یابی می تواند رقبای شما را به مشتری تبدیل کند و درآمد شما را افزایش دهد. به همین دلیل است که اکثر شرکت های تعمیرات موبایل علاوه بر تعمیرکار موبایل به تکنسین های حرفه ای دارای اعتبار هستند.

سخن پایانی

همراهان کوروش کمپانی، اگر قصد دارید عیب یابی سخت افزاری انواع گوشی موبایل را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید یا تمایل دارید که ما آن را برای شما انجام دهیم فقط کافی است اطلاعات مورد نیاز را از قسمت تماس با ما در سایت بدست آورید. به علاوه می توانید با شرکت در دوره آموزشی تعمیرات موبایل ما، تمامی مهارت های لازم برای تبدیل شدن به یک تکنسین حرفه ای موبایل را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید